
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 36.83 mm |
| Width | 13.97 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 4.07 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | -9 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 15.75 V |
| Min Supply Voltage | 11.4 V |
| Power Dissipation | 155 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 7 V/µs |
| Number of Bits | 16 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Sampling Rate | 143 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 16 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 9 µs |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Resolution | 2 B |
| Max Output Voltage | 18 V |
| Max Dual Supply Voltage | 15.75 V |
| Min Dual Supply Voltage | 11.4 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 143 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.75 V |
| Analog Supply Voltage | ±11.4 V to ±15.75 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
